Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Εκτός έδρας νίκη(79-70) επί του Ηρακλή

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με σκορ 79-70 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο στον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης των πλέι οφ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Η διαφορά έφτασε και τους έντεκα πόντους(17-6) υπέρ του Φάρου με καλάθι του Βασιλόπουλου. Η περίοδος βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 19-11.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Σκορδίλη το σκορ έγινε 21-14 στο 14’00’. Στο 16’00» με καλάθι του Λιακόπουλου ο Φάρος πέρασε με 25-19 και με βολές του ίδιου λίγο αργότερα το σκορ έγινε 27-19. Η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 35-28.
Στην επανάληψη με συνεχόμενα καλάθια του Κακαρούδη ο Φάρος πέρασε μπροστά με 42-31. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί 11-5 μείωσαν στους τρεις (42-39) στο 24’00». Αλλά ο Φάρος μας και πάλι αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Κακαρούδη προηγήθηκε με έξι πόντους (47-41) στο 26’00’. Η υπέρ μας διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου με καλάθι του Καράμπουλα έφτασε τους οκτώ πόντους(55-47).
Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Ηρακλής όμως αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια(65-65) στο 32’30». Οι παίκτες μας με απίστευτη ενέργεια, σωστές επιλογές στην επίθεση και βγάζοντας τις άμυνες προηγήθηκαν με δέκα πόντους (75-65) 1’24» πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο αντίπαλος με ένα σερί 5-0 πλησίασε στους πέντε πόντους(70-75) αλλά ο Φάρος δείχνοντας χαρακτήρα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και με καλάθι του Λιακόπουλου και δύο βολές του Δημάκου πήρε τη νίκη με σκορ 79-70.

Δεκάλεπτα: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11 (3), Γιαννακίδης 9 (3), Τότσιος 2 , Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1)
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 12 (11 ριμπ.), Καράμπουλας 13 (1), Μπατής,  Βασιλόπουλος 7(1) Πετροδημόπουλος (6 ριμπ.), Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19 ( 2), Δημάκος 9 (1), Κατούφας 4