Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νίκη (93-83) επί του Δούκα

Ο Φάρος μας επικράτησε με σκορ 93-83 επί του Δούκα και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση των πλέι οφ όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ηρακλής-Αστακός. Τον αντίπαλό μας για την επόμενη φάση θα τον γνωρίζουμε την Τετάρτη( 17/5).
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φάρος μας προηγήθηκε με 5-0 στο 2’00» και λίγο αργότερα(4’00») με 10-4. Ο Δούκας αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 10-10 στο 5’00». Με βολές του Λιακόπουλου το σκορ έγινε 16-14 υπέρ μας στο 7’00» και η περίοδος έκλεισε με σκορ 25-18 υπέρ του Φάρου μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος μας διεύρυνε συνεχώς την υπέρ του διαφορά η οποία έφτασε και τους δεκαοκτώ πόντους(38-20, 40-22). Όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δέκα πόντους(45-35) στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ χωρίς να «απειληθεί» σε κανένα σημείο του. Έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε το Φάρο μας να προηγείται με σκορ 72-64.
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ μην αφήνοντας τους αντιπάλους να αντιδράσουν. Έτσι πήραμε τη νίκη με σκορ 93-83.

Δεκάλεπτα: 25-18, 45-35, 72-64, 93-83

Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 8, Βασιλόπουλος 7(2), Καράμπουλας 15(2), Μπατής 10(2), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 16(2), Κακαρούδης 11(1), Δημάκος 6(2), Κατούφας 10, Παπαδόπουλος 4(1).

Δούκας(Τζήκας): Ψαρράς 1, Καυκής, Μιλεντίγεβιτς 13 (2), Αγραβάνης 20 (3), Καρράς 1, Κυρίτσης 5, Καμπερίδης, Κανονίδης 21 (4), Κομποδιέτας, Μαστόρος 8 (2), Μολφέτας 5 (1), Ρούμπιο 5 (1)