Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Εκτός έδρας νίκη(75-67) επί του Δούκα

Σε ένα φοβερό παιχνίδι ο Φάρος μας επικράτησε με σκορ 75-67 επί του Δούκα στο «Δαΐς» για τον πρώτο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ. Ο επόμενος αγώνας είναι το Σάββατο(13/5, 17:00) στο «Π. Νικολαΐδης.
Στην αρχή του παιχνιδιού ο Δούκας προηγήθηκε με 5-0 όμως με τρίποντο του Καράμπουλα και κάρφωμα του Σκορδίλη ισοφάρισε σε 5-5 στο 3’00». Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σκορδίλη ο Φάρος πέρασε μπροστά με 9-7 στο 6’00». Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα σερί 8-1 πέρασαν μπροστά με 15-10 στο 8’30». Οι παίκτες μας αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι(17-15) στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Δούκας ήταν μπροστά στο σκορ με τη μεγαλύτερή τους διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους(22-17). Με καλάθι και φάουλ του Σκορδίλη το σκορ έγινε 22-20 στο 13’30» και με τρίποντο του Δημάκου στο 14’00» η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 23-22. Λίγο αργότερα με καλάθι και πάλι του Σκορδίλη ο Φάρος πέρασε με τέσσερις(30-26) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-30 υπέρ του Φάρου μας.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Φάρος με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με έντεκα πόντους(41-30). Ο Δούκας αντέδρασε και με ένα 5-0 σερί μείωσε σε 35-41. Ο Φάρος μας κράτησε την υπέρ του διαφορά έως το τέλος της περιόδου όπου προηγήθηκε με 55-46.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος μας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μην αφήνοντας το περιθώριο στους αντιπάλους να αντιδράσουν. Έτσι η ομάδα μας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 75-67 ενόψει της συνέχειας και του επόμενου Σαββατιάτικου ματς στην έδρα μας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-36, 46-55, 67-75

Δούκας(Τζήμας): Παπαμακάριος 6(1), Καυκής 3(1), Κουκάς 10(2), Ράπτης 4, Καραμπάτσος 4(1), Κανονίδης 7, Κομποδιέτας 3, Κυρίτσης 9(1), Μολφέτας 2, Ρούμπιο 19.

Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 16, Βασιλόπουλος 5(1), Καράμπουλας 22(4), Μπατής 2, Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 6, Κακαρούδης 9(1), Δημάκος 11(3), Κατούφας 2.