Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νίκησε (87-78)και συνεχίζει…

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με σκορ 87-78 επί του Ηρακλή για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, καλάθι και φάουλ, για το Φάρο μας σκόραρε ο Σκορδίλης μετά από ασίστ του Βασιλόπουλο κάνοντας το σκορ 3-2(προηγήθηκε καλάθι των φιλοξενούμενων). Εν συνεχεία με καλάθι και φάουλ του Καράμπουλα η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 8-4 στο 2’00. Με καλάθι του Σκορδίλη ο Φάρος προηγήθηκε με 10-4. Όμως ο Ηρακλής με ένα σερί 15-0 πέρασε μπροστά με 19-10 στο 6’30». Η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε και τους δεκα πόντους 22-12 στο 8’00». Με αντεπίθεση των παικτών μας η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου μειώθηκε στους τέσσερις (20-24).
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηρακλής προηγήθηκε με επτά (29-22, 12’30») και συνέχισε να έχει μια υπέρ του διαφορά έως ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου(19’00») όπου με καλάθι του ο Δημάκος έφερε το Φάρο μας μπροστά με 38-37. Το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 39-39.
Στην επανάληψη οι παίκτες μας μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και να μην αφήσουν τα περιθώρια στους αντιπάλους να αντιδράσουν. Έτσι με εκπληκτικές άμυνες οι οποίες εγκλώβισαν τους παίκτες του Ηρακλή, αντεπιτέθηκαν και στο 24’00 με καλάθι και φάουλ του Πετροδημόπουλου ο Φάρος μας προηγήθηκε με έντεκα πόντους(55-44). Ένα λεπτό αργότερα(25’00») με καλάθι του Κακαρούδη η διαφορά έφτασε τους δεκατρείς(57-44). Το σκορ της τρίτης περιόδου(64-54) διαμόρφωσε με καλάθι και φάουλ ο Σκορδίλης.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους(70-54). Με ένα σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εννιά πόντους(75-66). Με καλάθι του Λιακόπουλου ο Φάρος μας προηγήθηκε στο 37’00» με 82-71. Το τελικό σκορ(87-78) διαμόρφωσε με καλάθι και φάουλ ο Καράμπουλας.

Δεκάλεπτα: 20-24, 39-39, 64-54, 87-78

Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 5(1), Καράμπουλας 24(2), Μπατής 2, Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 18, Κακαρούδης 10(2), Δημάκος 5, Κατούφας 1.
Ηρακλής(Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 12(2), Γιαννακίδης 3(1), Τότσιος 10, Ονάσογλου 2, Ραϊσεβιτς, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 21(4), Δέσπος 4, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 3(1), Καλαϊτζίδης 9(3).