Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νίκη(73-55)-πρόκριση για το Φάρο μας!

Ο Φάρος μας πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη παίρνοντας τη νίκη με σκορ 73-55 απέναντι από τον Πανιώνιο και ταυτόχρονα και την πρόκριση στην τελική φάση των πλέι όφ όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό αρχής γενομένης της Τετάρτης(9/5).
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Πανιωνίος ήταν μπροστά στο σκορ με 6-2 όμως ο Φάρος μας στο 4’00” πλησίασε στον πόντο(6-5). Στο 6’00” και με καλάθι της Παπαμιχαήλ περάσαμε μπροστά με 10-9 και με βολές της Δίελα με 12-9. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 12-12 στο 6’30”. Με τη Γουόκερ να σκοράρει ο Φάρος πέρασε μπροστά με 14-12. Η περίοδος έκλεισε με 17-12 υπέρ της ομάδας μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι της Μαγκλάρα ο Φάρος μας πέρασε με 19-12. Και λίγο αργότερα με καλάθια των Γουόκερ και Τζόνσον με 24-17 στο 13’00”. Στο 15’00” η υπέρ μας διαφορά έφτασε τους δώδεκα πόντους(29-17). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά με 35-26.
Από την επανάληψη και μετά οι παίκτριές μας πήραν… φόρα μην αφήνοντας στον Πανιώνιο να διεκδικήσει τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 35-26.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με το Φάρο μας να παίρνει τη νίκη με σκορ 73-55 και ταυτόχρονα και το εισιτήριο για τους τελικούς με τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 12-17, 26-35, 33-59, 73-55

Πανιώνιος(Τσικληρας): Τσίκα, Σπαθάρου 12(2), Τσιαδή, Χίλι 2, Σεμανιάκου 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Στεφανίδου 4, Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 9(2), Μπόνη 8(2).

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 1, Γούναρη 11(3), Παπαμιχαήλ 12, Μαγκλάρα 4, Κεχαγιά 11(3), Δίελα 5(1), Τζόνσον 12(12 ριμπ), Γουόκερ 17(10 ριμπ), Καρακασίδου, Αλεξανδρίδου.