Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νίκη(58-44) για το Φάρο μας

Ο Φάρος μας πήρε τη νίκη με σκορ 58-44 απέναντι στον Πανιώνιο στο «Π. Νικολαΐδης» για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ κάνοντας τη σειρά 2-1 και έχοντας τον επόμενο αγώνα στη Νέα Σμύρνη την Κυριακή(6/5,14:00).
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις ισοπαλίες να είναι το χαρακτηριστικό της περιόδου αυτής(2-2, 4-4, 6-6 και 8-8, σκορ πρώτου δεκαλέπτου).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος μας προηγήθηκε με καλάθι της Τζόνσον 12-10 στο 12’00» και λίγο αργότερο η Γουόκερ έφερε την ομάδα μας μπροστά με 14-10. Όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε και με μία αντεπίθεση πέρασε μπροστά στο 13’30» με 15-14. Με ένα σερί 8-1 οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 26-17 στο 18’00». Όμως οι παίκριές μας κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι(28-26) στο κλείσιμο του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Φάρος μας βρισκόταν πίσω στο σκορ με 33-26 με τρίποντο της Μαγκλάρα ισοφαρίσαμε σε 33-33 στο 25’00». Στο 26’00» ο Φάρος μας πέρασε μπροστά με 35-33 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με την ομάδα μας μπροστά με 47-36.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τις παίκτριές μας να παίρνουν φόρα πήραμε μια διαφορά ασφαλείας μην αφήνοντας το περιθώριο στον Πανιώνιο να αντιδράσει. Έτσι ο Φάρος μας πήρε την πρώτη νίκη στους αγώνες των πλέι οφ με σκορ 58-44.

Δεκάλεπτα: 8-8, 26-28, 47-36, 58-44

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά, Γούναρη 7(1), Παπαμιχαήλ 18(9 ριμπ) Μαγκλάρα 9(1)Κεχαγιά 5(1), Δίελα 3, Τζόνσον 12(15 ριμπ), Γουόκερ 4

Πανιώνιος(Τσικληρας): Τζόνσον 6, Σπαθάρου 10(2), Τσιαδη 4, Χίλι 4, Σεμανιάκου 2, Θεοδωρομανωλάκη, Στεφανίδου 5(1), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 3(1), Μπόνη 10(1).