Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Και οι νίκες…συνεχίζονται(63-47) τη Δάφνη Αγ.Δημητρίου

Ο Φάρος μας επικράτησε με σκορ 63-47 απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Φάρος μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0. Όμως με τις Τζόνσον, Παπαμιχαήλ και Κεχαγιά να σκοράρουν για την ομάδα μας ισοφαρίσαμε σε 6-6 στο 5’00”. Με καλάθι και φάουλ της Τζόνσον περάσαμε μπροστά με 11-10 στο 7’00”. Μία ισοπαλία λίγο αργότερα(13-13) με την περίοδο να βρίσκει το Φάρο μας να προηγείται με 17-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τη Γουόκερ να έχει πάρει…φόρα ο Φάρος προηγήθηκε με 23-18 και λίγο αργότερα η Παπαμιχαήλ έκανε το σκορ 28-19 υπέρ του Φάρου μας στο 15’00”. Η διαφορά μας έφτασε και τους έντεκα πόντους(30-19) αλλά με μία αντεπίθεση οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 30-16 στο 19’00”. Το ημίχρονο έκλεισε με βολή της Τζόνσον κάνοντας το σκορ 33-26.
Στην επανάληψη ο Φάρος μας ήταν μπροστά στο σκορ και με την Καλογήρου να σκοράρει περάσαμε μπροστά με 36-28 στο 28’00”. Με καλάθι της Τζόνσον λίγο αργότερα πρποηγηθήκαμε με 38-30. Όμως οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 6-0 πλησίασαν στους τέσσερις πόντους(38-34) στο 26’00”. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου η Δάφνη Αγίου Δημητρίου αντέδρασε και ισοφάρισε σε 41-41 1′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο βρήκε την ομάδα μας μπροστά με 47-43.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριές μας αποφασισμένες να «καθαρίσουν” το ματς αρχικά προηγήθηκαν με 51-45 με καλάθι της Παπαμιχαήλ και στην επόμενη φάση με 53-45. Με καλάθι της Κεχαγιά στο 36’00” ουσιαστικά τελειώσε το ματς με το τελικό σκορ του παιχνιδιού να είναι 63-47.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-26, 47-43, 63-47

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 5(6 ριμπ.), Καλογήρου 5, Γούναρη, Παπαμιχαήλ 12, Μαγκλάρα (6ριμπ.) , Κεχαγιά 4, Δίελα 1, Τζόνσον 17(15 ριμπ.), Γουόκερ 19(9 ριμπ.)

Δάφνη Αγίου Δημητρίου(Μπουμπους): Γιαννέλη 2, Βλάνη 4, Αλεξανδρή 2, Καλαμπάκου, Γιαμπάνη, Ντίτρικ 20(2), Πατεράκη 2, Μούλη 6, Τετενε, Ρόσελ 11(1).