Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Τρίτη θέση για το Φάρο μας!

Την τρίτη θέση στο final4 του Κυπέλλου Ελλάδας κατέκτησε ο Φάρος μας επικρατώντας του Αθηναϊκού με σκορ 74-61 στο σημερινό τελικό στο ΔΑΚ Γλυφάδας ολοκληρώνοντας με τον τρόπο αυτό το όνειρο…της συμμετοχής του στη μεγάλη αυτή διοργάνωση. Ο προπονητής μας, Γιώργος Λειβάδης χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες όπως επίσης και την Πωλίνα Σταμπούρλου η οποία λόγω τραυματισμού απείχε από την αγωνιστική δράση τους τελευταίους μήνες.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τη Μαγκλάρα στο 4’00» να σκοράρει και να βάζει το Φάρο μας μπροστά με 6-4. Στο 8’00» περάσαμε εκ νέου μπροστά με 12-10 όταν στην επόμενη φάση ο Αθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12. Το δεκάλεπτο διαμόρφωσε με καλάθι και φάουλ η Παπαμιχαήλ βάζοντας την ομάδα μας μπροστά με 15-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριές μας ξεκίνησαν δυναμικά και θέλοντας να πάρουν μία διαφορά από τους αντιπάλους τους προηγήθηκαν στο 14’00» με 25-18 και λίγο αργότερα(17’00») με 32-21 με καλάθι και φάουλ της Μαγκλάρα. Το ημίχρονο βρήκε το Φάρο μας μπροστά με 37-26.
Στην επανάληψη και με το Φάρο μας να έχει πάρει μία διαφορά από τον Αθηναϊκό(στο 25’00») το σκορ ήταν 47-29 και στο τέλος της περιόδου να προηγούμαστε με 57-47.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι παίκτριές μας δεν άφησαν στον Αθηναϊκό τα περιθώρια να αντιδράσει και έτσι πήρε τη νίκη με σκορ 74-61 και την τρίτη θέση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 12-15, 26-37, 47-57, 61-74

Αθηναϊκός(Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 2, Στούπα 12, Τραγουλια, Δορδοκίδη 2, Κόνιαλη 3, Λιτλ 2, Μπαλαμπάνη, Σλούκα 14(4), Σουάν 17, Μακαϊ 9(1), Γιαννίκου.

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 7, Καλογήρου 4, Γούναρη 4, Παπαμιχαήλ 17, Μαγκλάρα 15, Κεχαγιά 12, Δίελα, Τζόνσον 13, Καρακασίδου, Αλεξανδρίδου 2, Σταμπούρλου