Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Μεγάλη νίκη(68-62) επί του Πρωτέα Βούλας

Ο Φάρος Κερατσινίου σ’ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με σκορ 68-62 στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Πρωτέα Βούλας για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Φάρος μας προηγήθηκε με 4-0 με καλάθια της Κεχαγιά και λίγο αργότερα η Μαγκλάρα έκανε το σκορ 6-3. Με ένα σερί οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 8-6 αλλά η αρχηγός μας ισοφάρισε σε 8-8 στο 3’30». Με δύο συνεχόμενα καλάθια της Δίελα η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 13-8. Στο 7’00» με καλάθι της Γουόκερ ο Φάρος μας προηγήθηκε με 19-13 και λίγο αργότερα με βολές της Γκριτζά με 21-17. Την περίοδο διαμόρφωσε με καλάθι της η Τζόνσον σε 22-21 υπέρ μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρωτέας προηγήθηκε με 26-24 αλλά με τη Τζόνσον να σκοράρει ισοφαρίσαμε και με καλάθι της Παπαμιχαήλ προηγηθήκαμε εκ νέου με 28-26. Στο 14’00» ο Πρωτέας πέρασε μπροστα με 30-29 αλλά η Παπαμιχαήλ έφερε την ομάδα μας να κερδίζει με 31-30. Στο 17’00» και με καλάθι της Μαγκλάρα προηγηθήκαμε με 35-34 και το ημίχρονο μας βρήκε πίσω στο σκορ με έναν πόντο(38-37).
Στην επανάληψη με καλάθι της Μαγκλάρα περάσαμε μπροστά με 39-38. Και στο 25’00» με 48-42. Με ένα σερί ο Πρωτέας μείωσε σε 48-49 και λίγο αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια(50-50). Ο Φάρος μας πέρασε με τέσσερις πόντους(54-50) με καλάθι της Γουόκερ και με την Καλογήρου να σκοράρει η ομάδα μας έκλεισε της τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-52.
Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με καλάθι της Τζόνσον προηγηθήκαμε με 59-52. Όμως ο Πρωτέας με ένα σερί έφερε και πάλι το ματς σε ισοπαλία(62-62) στο 36’00». Οι παίκτριές μας παίζοντας καλά στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν μία σπουδαία νίκη με σκορ 68-62.

Δεκάλεπτα: 21-22, 38-37, 52-57, 62-68

Πρωτέας Βούλας(Σαββατης): Καρλάφτη 4, Γκόβαν 10, Κήτσιου, Κολλάτου 15(3), Καμπουράκη 5(1), Τζόουνς 26, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου 2.

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 2, Καλογήρου 4(3 κλεψ.), Γούναρη, Παπαμιχαήλ 8, Μαγκλάρα 10(6 ασ. 3 κλεψ.), Κεχαγιά 11(1)(3 ασ. 4 κλεψ.), Δίελα 9(1), Τζόνσον 14(7 ριμπ., 3 ασ.), Γουόκερ 10.