Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Σπουδαία νίκη(58-52) στο ντέρμπι επί του Πανιωνίου

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής απέναντι στον Πανιώνιο με σκορ 58-52 κλείνοντας τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών έχοντας ηττηθεί μόνο από τον Ολυμπιακό.
Πιο συγκεκριμένα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φάρος μας αρχικά έμεινε πίσω στο σκορ με 9-2 στο 3’00” και λίγο αργότερα(5’00”) με 12-8. Η διαφορά υπέρ των φιλοξενουμένων έφτασε τους δέκα πόντους(20-10) υπέρ της ομάδας μας με την περίοδο να κλείνει με 22-13 υπέρ του Πανιωνίου.
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα μας συνέχιζε να βρίσκεται πίσω στο σκορ(24-14). Με καλάθια από τις Τζόνσον και Κεχαγιά μείωσε σε 24-18 στο 13’00”. Κάνοντας ένα σερί 8-4 μειώσαμε στο καλάθι(28-26) στο τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη με καλάθι της Κεχαγιά στο 21’30” ισοφαρίσαμε σε 28-28 και στο 23’00” περάσαμε μπροστά με 30-28 με καλάθι της Γουόκερ. Με τις Τζόνσον και Μαγκλάρα να σκοράρουν περάσαμε μπροστά με τέσσερις πόντους(34-30). Όμως και πάλι ο Πανιώνιος αντέδρασε και πέρασε με 35-34 στο 26’00”. Στη συνέχεια είχαμε ισοπαλίας(35-35, 38-38) με τον Πανιώνιο να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 41-40.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτριές μας με απίστευτη ενέργεια και πάθος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση δε σταμάτησαν ούτε στιγμή να παλεύουν για τη νίκη και ενώ συνέχιζαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ στα πρώτ λεπτά της περιόδου. Έτσι, μη χάνοντας την πίστη τους στην ομάδα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 58-52 απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Δεκάλεπτα: 13-22, 26-28, 40-41, 58-52

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 2, Καλογήρου 3, Γούναρη 3(1), Παπαμιχαήλ 8, Μαγκλάρα 6(5 ριμπ.), Κεχαγιά 12(4 κλεψ.), Δίελα 5(1), Τζόνσον 15(8 ριμπ), Γουόκερ 4.

Πανιώνιος(Νίκλας): Τζόνσον 6, Σπαθάρου 21(2), Τσιαδή 1, Χίλι 11, Σεμανιάκου 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Στεφανίδου, Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 8(2), Μπόνη.