Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Νίκη και με το…δεξί το 2018

Μεγάλη νίκη για το Φάρο Κερατσινίου στον πρώτο αγώνα για το 2018 στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου με σκορ 72-66 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι η ομάδα μας ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά. Η ομάδα μας μάλιστα αγωνίστηκε χωρίς την αργηχό της, Ζωή Κεχαγιά η οποία ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό.
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου με τις Καλογήρου, Μαγκλάρα και Δίελα να σκοράρουν από την πλευρά του Φάρου η ομάδα μας προηγήθηκε με σκορ 13-5 στο 4’00” και λίγο αργότερα(4’30”) με βολές από την Παπαμιχαήλ προηγηθήκαμε με 16-5. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί 7-0 πλησίασαν στους τέσσερις(16-12) πόντους στο 7’00”. Με πέντε συνεχόμενους πόντους από τη Γούναρη ο Φάρος μας έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τη Γουόκερ η ομάδα μας διεύρυνε την υπέρ της διαφορά κάνοντας το σκορ 25-19. Με καλάθια από τη Τζόνσον το σκορ έγινε 29-23. Με τις Παπαμιχαήλ και Τζόνσον να παίρνουν τις προσπάθειες και να σκοράρουν κλείσαμε το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 35-27.
Στην επανάληψη ο Φάρος μας μένοντας χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά έδωσε την ευκαιρία στη Δάφνη με περάσει μπροστα με σκορ 36-35 στο 13’00”. Από εκεί και πέρα και έως το τέλος του δεκαλέπτου οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Η ομάδας προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 48-45.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια(52-52) στο 33’00” και από εκεί και πέρα ήταν κοντά στο σκορ με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση(60-60).
Με απίστευρη ηρεμία και συγκέντρωση και χωρίς να χάσουν την πίστη στην ομάδα μας, οι παίκτριές μας πήραν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 72-66.

Δεκάλεπτα: 15-21, 27-35, 45-48, 60-60(καν. περ.), 66-72(παρ.)Δάφνη Αγίου Δημητρίου(Μπουμπούς): Αλεξανδρή 9(1), Μανώλη 3(1), Καλαμπάκου 7(1), Γιαμπανη 4, Ντίτρικ 23(4), Πατεράκη 11(1), Μούλη 1, Τετενε, Ρόσελ 8.

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 3, Καλογήρου 9(1), Γούναρη 7(1), Παπαμιχαήλ 15, Μαγκλάρα 9, Δίελα 3(1), Τζόνσον 11, Γουόκερ 15.