Α.Ο. ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Ιστορική πρόκριση στο final four του Κυπέλλου

Μία ιστορική μέρα για το Φάρο Κερατσινίου έπειτα από τη σημερινή νίκη με σκορ 67-56 επί του Πανιωνίου καθώς η ομάδα μας προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 4-0. Όμως ο Φάρος μας αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 και με καλάθι της Κεχαγιά πέρασε μπροστά με 5-4 στο 3’00». Στο 7’00» η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-8 και λίγο αργότερα(8’00») με 17-10. Με καλάθι της Καλογήρου φτάσαμε την υπέρ μας διαφορά στους εννιά πόντους(19-10). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με καλάθι της Κεχαγιά κάνοντας το σκορ 21-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με έξι συνεχόμενους πόντους από τη Γουόκερ ο Φάρος μας προηγήθηκε με 27-19 στο 13’30». Στο 15’00» με καλάθι της Γκριτζά κάναμε το σκορ 31-19 και το ημίχρονο διαμόρφωσε με βολή της η Γουόκερ(35-21).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος με ένα σερί 7-0 στο 23’00» πλησίασε στους οκτώ πόντους(38-30). Όμως η ομάδα μας αντέδρασε και με καλάθθ της Τζόνσον προηγηθήκαμε με 43-30. Με τρίποντο της Κεχαγιά η διαφορά έφτασε τους δεκαέξι(46-30) στο 26’00». Το τέλος της περιόδου βρήκε το Φάρο μας μπροστά με 51-39.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η ομάδα μας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Με το τελικό σκορ να είναι 67-56 και την πρόκριση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 21-12, 35-21, 51-39, 67-56

Φάρος Κερατσινίου(Λειβάδης): Γκριτζά 4, Καλογήρου 2, Γούναρη, Παπαμιχαήλ 3(6 ριμπ.), Μαγκλάρα 4, Κεχαγιά 11(2)(7ασ.), Δίελα 8(1), Τζόνσον 16(12 ριμπ.), Γουόκερ 19.

Πανιώνιος(Τσίκληρας): Τζόνσον 5, Σπαθάρου 9(1), Τσιαδή 4, Χίλι 18, Σεμανιάκου 2, Θεοδωρομανωλάκη 6, Στεφανίδου, Γρηγορίου 4, Μπόνη 8.